FCIAC

FCIAC Tournaments – Fall, 2014-Spring, 2015

2015 Spring Tournaments

Baseball

Tuesday, May 26

Quarterfinals at Higher Seeds

Trinity 3, New Canaan 1

Darien 6, Stamford 1

Wilton 6, Norwalk 1

Staples 3, Warde 0

Wednesday, May 27

Semifinals at Harbor Yard

Wilton 5, Darien 1

Friday, May 29

Semifinal at Harbor Yard

Staples 7, Trinity Catholic 2

Final at Harbor Yard

Wilton 1, Staples 0 (8 innings)

Softball

Saturday, May 23

Quarterfinals at Higher Seeds

Darien 12, Trumbull 1

Stamford 6, Norwalk 4

Westhill 2, Ridgefield 0

St. Joseph 12, Danbury 1

Tuesday, May 26

Semifinals at Sacred Heart University

Stamford 4, Darien 2

St. Joseph 12, Westhill 1

Thursday, May 28

Final at Sacred Heart

St. Joseph 2, Stamford 1

Boys Lacrosse

Friday, May 22

Quarterfinals at Higher Seeds

Greenwich 7, St. Joseph 5

Darien 17, Staples 6

New Canaan 10, Wilton 9

Ridgefield 15, Ludlowe 3

Tuesday, May 26

Semifinals at Brien McMahon

Darien 13, New Canaan 7

Ridgefield 13, Greenwich 6

Thursday, May 28

Final at Brien McMahon HS

Darien 9, Ridgefield 5

Girls Lacrosse

Friday, May 22

Quarterfinals at Higher Seeds

Darien 18, Warde 4

Wilton 12, Staples 10.

Greenwich 21, Ludlowe 11

New Canaan 18, Ridgefield 3

Tuesday, May 26

Semifinals at New Canaan

New Canaan 11, Greenwich 4

Darien 15, Wilton 8

Thursday, May 28

Final at Brien McMahon HS

Darien 13, New Canaan 12 (3 OT)

Boys Volleyball

Wednesday, May 27

Semifinals at Ludlowe

Darien 3, Staples 2 (19-25, 16-25, 25-18, 25-23, 15-12)

Ridgefield 3, Fairfield 0 (25-21, 25-14, 25-13)

Thursday, May 28

Final at Ludlowe, 7 p.m.

Darien 3, Ridgefield 2 (19-25, 25-23, 25-17, 27-29, 15-12)

Boys Tennis

Thursday, May 21

Quarterfinals at Higher Seeds

Staples 4, Wilton 1

New Canaan 5, Warde 0

Greenwich 4, Ridgefield 2

Ludlowe 4, Darien 0

Tuesday, May 26

Semifinals at Higher Seeds

Staples 4, Ludlowe 0

Greenwich 4, New Canaan 0

Thursday, May 28

Final at Wilton HS

Staples 4, Greenwich 0

Girls Tennis

Wednesday, May 20

Quarterfinals at Higher Seeds

Ludlowe 7, Trumbull 0

Staples 5, Warde 2

Darien 7, New Canaan 0

Wilton 4, Greenwich 3

Friday, May 22

Semifinals at Higher Seeds

Ludlowe 5, Wilton 2

Staples 4, Darien 3

Wednesday, May 27

Final at Wilton HS

Ludlowe 4, Staples 3

Boys and Girls Track & Field

Tuesday, May 26

FCIAC Championships at Danbury HS, 2 p.m.

Boys Golf

Thursday, May 21

Chappa Tournament at Longshore, 8 a.m.

Tuesday, May 26

Holohan Tournament at Woodway CC, 12:30 p.m.

Wednesday, June 3

FCIAC Championship at Fairchild Wheeler, Noon

Girls Golf

Monday, June 1

Guimares Open at Grassy Hills, 1 p.m.

Wednesday, June 3

FCIAC Championship at Fairchild Wheeler, 9 a.m.


Winter Tournaments

Boys Basketball

Saturday, February 28

Quarterfinals at Ludlowe HS

Norwalk 72, Bassick 63

Wilton 56, Ludlowe 45

Trumbull 59, Stamford 56 (OT)

Westhill 46, Danbury 38

Wednesday, March 4

Semifinals at Warde

Norwalk 69, Wilton 55

Westhill 68, Trumbull 61

Friday, March 6

FCIAC Final at Warde

No. 1 Westhill vs. No. 3 Norwalk, 7:30 p.m.

Girls Basketball

Saturday, February 21

Quarterfinals at Westhill HS

Greenwich 51, Trumbull 41

Warde 48, St. Joseph41

Quarterfinals at Warde HS

Ridgefield 68, Stamford 52

Wilton 73, Ludlowe 32

Tuesday, February 24

Semifinals at Ludlowe

Greenwich 47, Warde 44

Ridgefield 49, Wilton 47

Thursday, February 26

FCIAC Final at Ludlowe

Ridgefield 48, Greenwich 47

Boys Ice Hockey

Saturday, February 28

Playdowns at Terry Conners Rink, Stamford

St. Joseph 2, Ridgefield 1 (OT)

New Canaan 3, Fairfield 2 (2OT)

Note: No. 1 Greenwich (10-0-2) and No. 2 Darien (10-1-1) have byes

Wednesday, March 4

Semifinals at Terry Conners Rink, Stamford

Darien 2, New Canaan 0

Greenwich 5, St. Joseph 1

Saturday, March 7

FCIAC Final at Terry Conners Rink, Stamford

No. 1 Greenwich vs. No. 2 Darien, 3:30 p.m.

Girls Ice Hockey

Wednesday, February 25

Semifinals at Darien Ice Rink

Ridgefield 6, New Canaan 3

Darien 6, Stamford/Westhill/Staples 1

Saturday, February 28

FCIAC Final at at Terry Conners Rink, Stamford

Darien 3, Ridgefield 1

Boys Swimming & Diving

Tuesday, February 24

Swim Trials at Greenwich HS, 4:30 p.m.

Wednesday, February 25

Diving Finals at Westhill, Stamford, 4:30 p.m.

Thursday, February 26

Swimming Finals at Greenwich HS, 6:30 p.m.

Boys and Girls Track & Field

Friday, January 30

Eastern Division Championships at Wilton, 5:30 p.m.

Saturday, January 31

Central Division Championships at Staples, 10 a.m.

Western Division Championships at Wilton, 9:30 a.m.

Thursday, February 5

FCIAC Boys and Girls Championships at Floyd Little AC, Hillhouse HS, New Haven 4:30 p.m.

Cheerleading

Thursday, January 29

Individual Competition at Ludlowe, 6 p.m.

Saturday, February 7

Team Championships at Warde, 11

Wrestling

Friday, February 13

FCIAC Trials at New Canaan, 4:30 p.m.

Saturday, February 14

FCIAC Wrestlebacks at Semifinals, 10 a.m.

FCIAC Championships, 4 p.m.

Gymnastics

Saturday, February 14

FCIAC Championships at Jonathan Law HS, Milford, 10:30 a.m.


2014 Fall Tournaments

Football – Click score for details

Darien 28, New Canaan 21 (OT)

Boys Soccer  – Click scores for details

Fri., Oct. 24 – Quarterfinals

Ludlowe 2, Wilton 0

Greenwich 4, Westhill 1

Staples 2, Danbury 1

Norwalk 2, Darien 2 (Norwalk 5-3 on PKs)

 Mon., Oct. 27 – Semifinals at Fairfield-Ludlowe

Greenwich 3, Staples 2

Ludlowe 3, Norwalk 0

Wed., Oct. 29 – Final at Norwalk HS

Ludlowe 1, Greenwich 0

Girls Soccer  – Click scores for details

Sat., Oct. 25 – Quarterfinals

Ridgefield 2, Westhill 0

Staples 2, Wilton 0

Warde 2, Darien 0

New Canaan 0, St. Joseph 0 (New Canaan 4-2 on PKs)

Mon., Oct. 27 – Semifinals at Wilton

Staples 4, New Canaan 0

Warde 1, Ridgefield 0

Wed., Oct. 29 – Final at Norwalk HS

Staples 1, Warde 1

Field Hockey  – Click scores for details

Sat., Oct. 25 – Quarterfinals

Darien 4, Westhill 2

Staples 2, Ridgefield 1

Wilton 2, Greenwich 1 (2 OT)

New Canaan 3, Warde 1

Tues., Oct. 28 – Semifinals at Brien McMahon, Norwalk

New Canaan 1, Wilton 0

Darien 3, Staples 0

Thurs., Oct. 30 – Final at Brien McMahon, Norwalk

New Canaan 2, Darien 0

Volleyball – Click scores for details

Tues, Oct. 28 – Quarterfinals

Darien 3, Danbury 0 (25-9, 25-13, 25-12)

Trumbull 3, Stamford 2 (14-25, 20-25, 25-21, 26-24, 15-9)

Ludlowe 3, Ridgefield 0 (25-17, 25-22, 25-18)

Greenwich 3, St. Joseph 1 (15-25, 25-14, 25-16, 25-21)

Thurs., Oct. 30 – Semifinals at Fairfield-Ludlowe

Ludlowe 3, Trumbull 1 (23-25, 25-14, 25-19, 25-18)

Darien 3 Greenwich 0 (25-17, 25-11, 25-6)

Sat., Nov. 1 – Final at Fairfield-Ludlowe

Darien 3, Ludlowe 0 (25-22, 25-23, 25-20)

Swimming & Diving

Tues., Oct. 28 – Swimming Trials at Greenwich HS, 4 p.m.

Wed., Oct. 29 – Diving Finals at Westhill HS, Stamford, 4:30 p.m.

Thurs., Oct. 30 – Swimming Finals at Greenwich HS, 4 p.m.