Menu 

CIAC State Open Swimming Results

State Open Team Score

1. Greenwich 575.5; 2. Pomperaug 371.5; 3. Cheshire 359.5; 4. Darien 347; 5. New Canaan 314; 6. Fairfield Prep 300; 7. Ridgefield 260; 8. Amity Regional 233; 9. Glastonbury 193; 10. Brookfield 191; 11. Weston 175; 12. South Windsor 162; 13. Wilton 155; 14. Middletown 137; 14. Bran/Guil 137; 16. Holy Cross 95.5; 17. Farmington 92; 17. Manchester 92; 19. Staples 88; 20. Avon 85; 21. Fitch/Stonington 75; 21. Xavier 75; 23. Notre Dame-WH 68; 24. Sheehan 64; 25. Berlin 62.5; 26. Sacred Heart 57; 27. Simsbury 55; 28. Hand-Madison 45; 28. Newtown 45; 30. New Fairfield 41.5; 31. West Haven 40; 32. Valley Regional 38; 33. Watertown 26; 34. Newington 23; 34. Westhill/Stamf. 23; 36. Shepaug Valley 16; 36. Bethel 16; 36. Southington 16; 39. Shelton 15; 39. Norwalk/McMahon 15; 39. Barlow 15; 42. Conard 14; 42. Torrington 14; 44. Trumbull 9; 44. East Lyme 9; 46. Seymour 7; 46. Naugatuck 7; 48. Oxford 6; 48. Bulkeley/HMTCA 6; 50. Wethersfield 4; 51. Hall 3; 52. Waterford 2; 52. East Catholic 2; 52. Masuk 2.

200 Yard Medley Relay

1. Greenwich (John Montesi, Aedan Lewis, Alexander

Jahan, Conrad Moss), 1:33.52; 2. Ridgefield (Kieran Smith, Andrew

Bornstein, Kristofer Klemm, Muge Wang), 1:35.58; 3. Fairfield Prep (Liam

Colleran, Oliver Rus, Guido Balderrama, Martin Duffy), 1:35.81; 4. Amity

Regional (Colin Roy, Benjamin Clemens, Adam Ambrosey, Zachary Babbitz),

1:37.55; 5. Pomperaug (Henry Hu, Matthew Widlar, John Fimmano, Jack

Muratori), 1:37.77; 6. New Canaan (Trey Oehmler, Peter Sloan, Luke Stewart,

Edward Rudman), 1:37.82.

200 Yard Freestyle

1. Kieran Smith, Ridgefield, 1:38.86; 2. Karl Bishop,

Cheshire, 1:38.97; 3. Jack Doherty, Middletown, 1:39.38; 4. Corey

Gambardella, Bran/Guil, 1:40.63; 5. Josh Wroblewski, Farmington, 1:41.42;

6. John Feller, Pomperaug, 1:42.61.

200 Yard Individual Medley

1. James Huang, Simsbury, 1:52.39; 2. Alexander Jahan,

Greenwich, 1:53.28; 3. Max Padro, West Haven, 1:54.38; 4. Garrett

Wlochowski, Manchester, 1:55.01; 5. Oliver Rus, Fairfield Prep, 1:55.57; 6.

Aedan Lewis, Greenwich, 1:55.74.

50 Yard Freestyle

1. Edward Rudman, New Canaan, 20.43; 2. Patrick

Brannigan, Darien, 21.61; 3. Gregory Krentsa, Brookfield, 21.74; 4.

Nicholas Hyden, Greenwich, 21.77; 5. Dominic Nazzaro, Xavier, 21.84; 6.

Harrison Knapp, Staples, 21.89.

100 Yard Butterfly

1. John Montesi, Greenwich, 48.32 (State Record); 2. Corey

Gambardella, Bran/Guil, 49.03; 3. Zachary Pear, Darien, 50.67; 4. James

Huang, Simsbury, 51.39; 5. Guido Balderrama, Fairfield Prep, 51.51; 6. John

Feller, Pomperaug, 51.60.

100 Yard Freestyle

1. Jack Doherty, Middletown, 45.59; 2. Nicholas Hyden,

Greenwich, 46.69; 3. Patrick Brannigan, Darien, 47.04; 4. Colin Roy, Amity

Regional, 47.05; 5. Daniel McNamara, Pomperaug, 47.11; 6. Riley Strassner,

Avon, 47.56.

500 Yard Freestyle

1. Kieran Smith, Ridgefield, 4:26.77 (State Record); 2. Karl Bishop,

Cheshire, 4:26.81; 3. Josh Wroblewski, Farmington, 4:31.01; 4. Robert

Davis, Glastonbury, 4:38.49; 5. Alfred Hansen, Notre Dame-WH, 4:39.42; 6.

Ben Brewer, Cheshire, 4:41.47.

200 Yard Freestyle Relay

1. Greenwich (Aedan Lewis, Conrad Moss, Patrick

Clisham, Nicholas Hyden), 1:25.43; 2. Pomperaug (John Feller, Riley Shay,

Jack Muratori, Daniel McNamara), 1:26.31; 3. Cheshire (Alexander Cheruk,

Karl Bishop, Ben Brewer, Jamie Eigner), 1:26.73; 4. New Canaan (Charles

Adl, Bhaskar Abhiraman, Matthew Evans, Edward Rudman), 1:27.33; 5.

Middletown (Matthew Joy, Timothy Joy, Evan Dunn, Jack Doherty), 1:28.15; 6.

Darien (Kevin Grune, Chris Zhang, Tahj Thompson, Patrick Brannigan),

1:29.87.

100 Yard Backstroke

1. John Montesi, Greenwich, 50.40; 2. Henry Hu,

Pomperaug, 51.93; 3. Garrett Wlochowski, Manchester, 52.07; 4. Guido

Balderrama, Fairfield Prep, 53.29; 5. Edward Rudman, New Canaan, 53.35; 6.

Colin Roy, Amity Regional, 53.55.

100 Yard Breaststroke

1. Alexander Jahan, Greenwich, 56.66; 2. Aedan

Lewis, Greenwich, 57.65; 3. Andrew Bornstein, Ridgefield, 57.66; 4. Oliver

Rus, Fairfield Prep, 57.86; 5. Clayton Morikawa, Weston, 58.33; 6. Charles

Palsho, Weston, 58.61.

400 Yard Freestyle Relay

1. Greenwich (John Montesi, Nicholas Handali,

Patrick Clisham, Nicholas Hyden), 3:07.58; 2. Cheshire (Karl Bishop, Ben

Brewer, Jamie Eigner, Alexander Cheruk), 3:09.81; 3. Pomperaug (John

Feller, Riley Shay, Henry Hu, Daniel McNamara), 3:10.08; 4. Darien (Zachary

Pear, Tahj Thompson, Chris Zhang, Patrick Brannigan), 3:13.78; 5. Fairfield

Prep (Oliver Rus, Stanislav Yarmoussik, Benjamin Fox, Guido Balderrama),

3:14.49; 6. New Canaan (Trey Oehmler, Matthew Evans, Bhaskar Abhiraman,

Charles Adl), 3:15.34.

Copyright 2013 FCIAC. Powered by Hersam Acorn.

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress