Menu 

Latest Scores

    |     Class L Boys Lacrosse, Qualifying Round – Fairfield Prep 16, Danbury 4     |     Class LL Baseball, Qualifying Round – Norwalk 9, Naugatuck 3 (stats)     |     Class L Boys Lacrosse, Qualifying Round – Ludlowe 12, Warde 11 (box score)     |     Class L Boys Lacrosse, Qualifying Round – Greenwich 14, Shelton 6 (box score)     |     Class L Girls Tennis, First Round – New Canaan 6, Trumbull 1 (box score)     |     Class L Girls Tennis, Qualifying Round – Trumbull 5, Pomperaug 2 (box score)     |     Class L Girls Tennis, First Round – Darien 7, Amity 0     |     Class L Girls Tennis, First Round – Staples 7, Conard 0     |     Class L Girls Tennis, First Round – South Windsor 4, Wilton 3     |     Class L Girls Tennis, Qualifying Round – Wilton 7, New Britain 0     |     Class L Girls Tennis, First Round – Glastonbury 7, Ludlowe 0     |     Class L Girls Tennis, Qualifying Round – Ludlowe 5, Simsbury 2     |     Class L Girls Tennis, First Round – Greenwich 6, Westhill 1     |     Class L Girls Tennis, Qualifying Round – Westhill 6, Southington 2     |     Class L Girls Tennis, First Round – Daniel Hand 7, Ridgefield 0     |     Class L Girls Tennis, Qualifying Round – Ridgefield 5, Cheshire 2     |     Class L Girls Lacrosse, Qualifying Round – Brien McMahon 11, Trumbull 10     |     Class L Boys Lacrosse, Qualifying Round – Trumbull 21, West Haven 0     |     Class LL Baseball, Qualifying Round – Farmington 7, Stamford 6     |     FCIAC boys lacrosse, softball and boys volleyball final box scores, 5/25/18

2017 FCIAC Boys Cross Country Championship Results

FCIAC Boys Cross Country Championship

5,000 meters, Waveny Park, New Canaan – Wednesday, Oct. 18

Team Scores

1. Staples 33; 2. Warde 37; 3. Trumbull 109; 4. Danbury 111; 5. New Canaan 119; 6. Darien 185; 7. Ludlowe 190; 8. Ridgefield 228; 9. Greenwich 246; 10. Wilton 292; 11. Westhill 319; 12 (tie). – Norwalk and Stamford 387; 14. St. Joseph 415; 15. Brien McMahon 434

Top 30 Individuals

Click here for complete results

All-FCIAC First Team (1-15)

1 – Benjamin Seiple (Staples), 15:27.35

2 – William Landowne (Staples) 15:44.14

3 – Christian Myers (Staples), 15:47.34

4 – Alex Mocarski (Warde), 15:51.47

5 – James Maniscalco (Warde), 15:59.31

6 – Max Koschnitzke (New Canaan), 16:19.58

7 – Noah Igram (Warde), 16:20.67

8 – Tyler Rubush (Trumbull), 16:23.13

9 – Danny Jagoe (Warde), 16:23.53

10 – Mathew Burke (Danbury), 16:25.01

11 – Kabir Chavan (Ludlowe), 16:25.39

12 – Austin Hutchens (Warde), 16:25.80

13 – Mayo Smith (Staples), 16:27.34

14 – Nicholas Taubenheim (Staples), 16:28.11

15 – Dan Nichols (Danbury), 16:28.55

All-FCIAC Second Team (16-30)

16 – Chris Lepore (Trumbull), 16:31.01

17 – Tyler Wright (Staples), 16:41.48

18 – Sunil Green (Staples), 16:46.13

19 – Armando Ulaj (Trumbull), 16:47.82

20 – Alex Urbahn (New Canaan), 16:54.49

21 – Conrad Kaplan (Staples), 16:56.04

22 – Griffin Ott (Darien), 16:59.73

23 – Andrew Malling (New Canaan), 17:00.23

24 – Ryan Caldwell (Danbury), 17:01.69

25 – Danny Sachs (Westhill), 17:05.63

26 – Alexander Kosyakov (Greenwich), 17:07.89

27 – Cem Geray (New Canaan), 17:10.87

28 – Georgios Karakadas (Greenwich),

29 – Jack O’Keefe (Darien), 17:13.44

30 – James Dubreuil (Trumbull), 17:13.83

Copyright 2013 FCIAC. Powered by Hersam Acorn.

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress