2019 FCIAC Hall of Fame Inductees

The FCIAC Hall of Fame Class of 2019 will include six inductees, who will be honored during the conference’s annual banquet on Thursday night, June 13, at the Norwalk Inn. In addition to the induction ceremony, the evening will feature several award-winners, and the league’s coaches of the year for each sport will be recognized. … Read more

Jim Moriarty joining the FCIAC Hall of Fame

STAMFORD — He has provided support and guidance to hundreds of athletes and students over the decades. On Thursday night, Stamford High School’s Jim Moriarty will be the one receiving the accolades for his tireless work. Moriarty will be inducted into the FCIAC Hall of Fame at the league’s annual banquet at the Norwalk Inn. … Read more

2019 All-FCIAC Girls Golf Awards

Player of the Year Sydney Nethercott, Greenwich First Team Sydney Nethercott, Greenwich Sophia Sarrazin, Staples Meghan Mitchell, New Canaan Jessica Nuzzaci, Warde Alyssa Maiolo, Ridgefield Morgan Hibbert, New Canaan All-East Bethany Fell, Warde Molly Mitchell, New Canaan Juliet Bucher, Ludlowe Julia Bazata, New Canaan Phoebe Burtt, Ludlowe Stirling Legge, New Canaan All-West Sofia Ghorbel, Greenwich … Read more

2019 All-FCIAC Boys Golf Awards

First Team Jackson Fretty, Greenwich Calvin Smith, Darien Alex Gu, Darien Tyler Donnellan, Greenwich Henry Sparkman, Darien All-East Blake Swiggett, Darien Thomas Ostberg, Darien Ashton Lewis, Warde Peter Meehan, Ludlowe Jakob DeBroff, St. Joseph Joey Polzello, Trumbull All-West Ben Ropiak, Greenwich Billy Nail, Greenwich Gunnar Granito, New Canaan Colin Cusa, Staples Oliver Frossell, Ridgefield Coaches … Read more

2019 All-FCIAC Boys Tennis Awards

Most Valuable Player Nick Condos, Wilton Coach of the Year Hugh Underhill, Darien First Team Singles Nick Condos, Wilton Michael Karr, Darien Prem Dave, Norwalk Eric Stein, Staples Ryan Patrick, Darien Justin Speaker, Greenwich First Team Doubles Luke Crowley, New Canaan Jack Moore, New Canaan Jake Greenwald, Staples Tighe Brunetti, Staples Romano DeCaprio, Darien Chris … Read more

2019 All-FCIAC Boys Lacrosse Awards

First Team Hudson Pokorny, Darien Jack Feda, Greenwich Henri Pfeifle, Darien Michael Minicus, Darien Liam Griffiths, New Canaan Jackson Peters, Darien Quintin O’Connell, New Canaan Wes Carpenter, Ridgefield Ray Dearth, Ridgefield Chris Canet, New Canaan Tommy Hellman, Darien Ryan Schriber, Wilton Tyler Strub, Darien George Dumbauld, New Canaan Blake Runkle, Staples Tyler Previte, Wilton Bruce … Read more

2019 All-FCIAC Softball Awards

  All-FCIAC First Team — Front row, Payton Doiron, St. Joseph; Kaitlin Capobianco, St. Joseph; Charlee Horton, St. Joseph; and Madison Fitzgerald, St. Joseph; middle row, Caitlyn Romero, Ludlowe; Dana Serricchio, Stamford; Julia Gambiano, Greenwich; Maddy Cortell, Westhill; and Sophia Strazza, Wilton; back row, Alexa Adinolfi, Trumbull; Mackenzie Bruggeman, Trumbull; Emily Gell, Trumbull; Allison Clark, … Read more

2019 All-FCIAC Baseball Awards

All-FCIAC First Team — Front row, Drew Rogers, Staples; Chad Knight, Staples; Harry Azadian, Staples; Charlie Pagliarini, St. Joseph; and Jim Evans, St. Joseph; Middle row, Bobby Zmarzlak, Westhill; TJ Wainwright, Westhill; Mac McLean, Darien; Henry Williams, Darien; Derek Tallman, Ludlowe; Connor O’Neill, Ludlowe; and Montana Semmel, Westhill; back row, Matt DeLuca, Ridgefield; Jackson Banchard, … Read more

2019 All-FCIAC Girls Lacrosse Awards

First Team Sarah Jaques, Darien Ashley Humphrey, Darien Lauren Bisceglia, New Canaan Campbell Connors, New Canaan Maeve Tobin, Ridgefield Sophia Sudano, Wilton Nicole Humphrey, Darien Jane Charlton, New Canaan Kyle Kirby, Staples Paige Finneran, Greenwich Katie Elders, Darien Caitlin Slaminko, Ridgefield Maddie Joyce, Darien Julia Skillin, Wilton Caroline Schuh, New Canaan Catie Duggan, Darien Natalie … Read more

2019 All-FCIAC Girls Outdoor Track & Field Awards

All-FCIAC First Team honors are awarded to those athletes who finish either first or second in an event at the conference championship meet. First Team Alanna Smith, Danbury — 100, 200, 400 Jada Williams, Greenwich — 100 Tess Stapleton, Ludlowe — 200, 100H, Long Jump Natalee Seipio, Danbury — 400, 4×100, 4×400 Emily Alexandru, Trumbull … Read more